چند درصد از ۱۵ تا ۱۷ ساله‌ها مدرسه می‌روند؟ – طرح مذهبی

خبرگزاری ایسنا: معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ضمن بیان اینکه میزان قبولی دبیرستانی‌ها در خردادماه ۸۴٫۶۳ درصد است که ۰
وی با اشاره به بحث آموزش مهارت گفت: امروز صبح در همین زمینه جلسه ای با حضور نماینده ستاد نیروهای مسلح، وزارت کار و حجت الاسلام قرائتی داشتیم. موج خوبی برای مهارت آفرینی ایجاد شده است. در این جلسه مواردی چون مهارت آموزی سربازان مطرح شد. تقاضای ما این است که فارغ تور مراکش التحصیلان رشته های فنی ما در رشته تخصصی خود مشغول به خدمت شوند. مواردی چون کسر خدمت سربازی هم مطرح شد که امیدواریم به نتیجه برسد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: مباحث جدی طی یکسال اخیر برای اشتغال در دولت مطرح شده است. بر اساس تکلیف دولت و برنامه ششم، برنامه پنجساله توسعه آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش را تدوین کردیم که مراحل نهایی خود را طی می کند.

معاون آموزش بلیط هواپیما متوسطه وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد: باید برای مدارس لازم التوجه برنامه خاص داشته باشیم.

زرافشان با بیان اینکه برای سال تحصیلی آینده منابعی که برای تجهیز هنرستان ها در نظر گرفتیم ۵۴ میلیارد تومان است که اعتبار آن ابلاغ شده گفت: اگر بودجه برسد استان ها می‌توانند تجهیرات مورد نیاز را خریداری کنند. ۳۷ میلیارد تومان از محل خرید گاز درنظر گرفتیم که آن هم در حال تامین است. ۳۰ میلیارد تومان تور مالدیو نوروز ۹۷ هم برای کیفیت بخشی مدارس، ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای خرید تحهیزات در بودجه دیده شده که مقدمات آن در حال انجام است.

وی ادامه داد: تا کنون اطلاعات ۲۰۰هزار دانش آموز وارد سیستم سناد نشده است اما تا کنون آمار ثبت نام در شاخه های فنی به ۲۹٫۷ درصد رسیده است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه از جمله امتیازات ما برای ورود به این عرصه این است که ارزیابان ما تعمیرات موبایل که تا کنون در درون آموزش و پرورش به بررسی مدارس می‌پرداختند به بانک ملی ارزیابان سازمان استاندارد افزوده خواهند شد گفت: ارزیابان ما می‌توانند گواهینامه ارزیابی ملی دریافت کنند و گام خوبی است تا ارزیابان حرفه ای در آینده داشته باشیم.

زرافشان ادامه داد: بر این اساس پوشش گروه سنی دانش آموزان ۱۲تا ۱۴ ساله در دوره اول متوسطه به ۹۷ درصد رسیده است. در واقع ۹۷ درصد از افراد ۱۲ تا ۱۴ ساله در مدرسه تور ارزان سنگاپور حضور دارند.

زرافشان با اشاره به ۵۴۸هزار دانش آموز در شاخه نظری عنوان کرد: از این تعداد ۱۲۰ هزار دانش آموز از پایه نهم شاخه نظری به دوره پیش دانشگاهی نرفتند و به این معناست که نخواسته‌اند دانشگاه بروند و وارد بازار کار شده‌اند. علاوه بر این ۳۰۰هزار محصل دوره فنی و کاردانش داریم و یک جامعه هدف ۴۰۰هزار نفری برای رشته های مهارتی و اشتغال داریم که باید روی آن سرمایه گذاری کنیم.

وی با اشاره تور مسافرتی خارجی به جایزه ملی کیفیت گفت: سازمان ملی استاندارد هرساله جایزه ملی کیفیت را اهدا می کند. امسال با هماهنگی سازمان استاندارد تدوین نظامنامه کیفیت در مدرسه را انجام و در این جایزه ملی شرکت خواهیم کرد. بر این اساس مدارس برتر تقدیر خواهند شد.

زرافشان افزود: امسال طی ارزیابی ملی ۵۰۴ مدرسه حایز شرایط برتر از سوی استانها تشخیص داده شدند که توسط ۳۰ تیم ارزیابی بررسی تخصصی شدند و در نهایت۵۵ مدرسه به مرحله قیمت تور مارماریس نهایی راه می یابند.

زرافشان با اشاره به اینکه به ارتقای کیفیت و بهبود سبک زندگی دانش آموزان هم توجه می کنیم عنوان کرد: به عنوان نمونه اقداماتی با کمک وزارت بهداشت برای ارتقای بهداشت مدارس شبانه روزی صورت گرفت.

خبرگزاری ایسنا: معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ضمن بیان اینکه میزان قبولی دبیرستانی‌ها در خردادماه ۸۴٫۶۳ درصد است که ۰٫۱۲ درصد افزایش را در مقایسه با سال قبل نشان تور زمینی یزد می‌دهد، گفت: نرخ پوشش واقعی دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم ۸۲ درصد و نرخ پوشش گروه سنی ۱۵ تا ۱۷ ساله‌ها نیز ۸۷ درصد است.
زرافشان ادامه داد: پس از آموزش، تیم تعالی مدرسه تشکیل خواهد شد و مدیر مدرسه تحت عنوان رهبر مدرسه تعالی انجام وظیفه می‌کند. تدوین، اجرای برنامه، ارزیابی، اصلاح و نهایتا دسترسی به اهداف برنامه در طول سال تحت برنامه صورت می‌گیرد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با تور اروپا تاکید بر اینکه باید برای تکمیل پوشش نرخ تحصیلی متوسطه اول پیگیری اسمی انجام دهیم گفت: اینکه در مدرسه بنشینیم تا همه بیایند ثبت نام کنند دیگر کارا نیست و باید خودمان به سراغ بازماندگان برویم. طرح مشترکی با بهزیستی در این خصوص داریم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه طرح تعالی مدیریت را در راستای اجرای هدف عملیاتی شماره ۱۹ سند از سال گذشته کلید زدیم گفت: در سال تحصیلی قیمت تور اهواز ۹۶_۹۵، بیش از ۱۱هزار مدرسه مجری تعالی بودند که از این تعداد ۴۱۰۶ مدرسه دوره اول متوسطه، ۲۵۳۵ مدرسه دوره دوم، ۸۳۰ مدرسه فنی و حرفه ای و کاردانش و ۳۸۷۱ مدرسه دوره ابتدایی بودند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ما برای تربیت مدرسان فراخوانی از بین مدیران مدارس و کسانی که دارای رشته تخصصی مدیریت هستند ارائه کردیم گفت: اگر مدرسان ما کلاس ضمن خدمت تشکیل دهند همانند باقی مدرسان تور مشهد ضمن خدمت حق الزحمه دریافت می کنند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه چندسالی است که آموزش و پرورش پای در مسیر کیفیت بخشی گذاشته و امیدواریم شاهد ارتقای کیفیت در مدارس در سال های آینده باشیم گفت: تعالی متوقف نمی‌شود و حتی مدارس متعالی موفق باز هم الگوهایی برای تعالی بیشتر خواهند داشت.

وی با بیان اینکه تمام دستگاههای حمایتی در کمیته مناطق محروم آموزش و پرورش عضو تور اصفهان نوروز ۹۷ هستند گفت: پنج استان هدف انتخاب شده و برنامه هایی برای آنها داریم. علاوه بر این ۱۰۰ منطقه هدف را هم تعیین کردیم که عملکردشان از میانگین استان پایینتر است و در حال برنامه ریزی ارتقای کیفیت برای این ۱۰۰ منطقه هستیم. استان های سیستان و بلوچستان ، جنوب کرمان، آذربایجان غربی، هرمزگان و خوزستان پنج استان مورد توجه اند. این ۱۰۰ منطقه عمدتا در همین استانها قرار دارند.

زرافشان افزود: در سند تحول قیمت بلیط هواپیما مدرسه دارای ویژگی هایی چون قدرت تصمیم گیری، برنامه ریزی، مدیریت مشارکتی و توانایی خودارزیابی است. نقش مدرسه در دستیابی به اهداف سند تحول پررنگ است.

وی افزود : امسال میزان قبولی دبیرستانی ها ۸۴٫۶۳ درصد در خرداد بوده که ۰٫۱۲ درصد افزایش را در مقایسه با سال قبل نشان می‌دهد. میانگین نمرات نهایی نیز ۱۲٫۸۹ درصد بوده که نسبت به سال گذشته ۰٫۴۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

علی زرافشان در نشست خبری تور ایتالیا که به منظور تشریح برنامه تعالی مدیریت مدرسه ترتیب داده شده بود، با اشاره به اینکه سازمان ملی استاندارد هرساله «جایزه ملی کیفیت» را اهداء می کند گفت: امسال با هماهنگی سازمان استاندارد تدوین نظام‌نامه کیفیت در مدرسه را انجام و در این جایزه ملی شرکت خواهیم کرد و مدارس برتر تقدیر خواهند شد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه پوشش واقعی تحصیلی در دوره اول متوسطه را به تعمیر لپ تاپ ایسوس ۹۴ درصد رساندیم گفت: در کنار شاخص “پوشش واقعی “، شاخص ” پوشش گروه سنی ” نیز وجود دارد. نرخ پوشش گروه سنی بررسی می کند که از دانش آموزان ۱۲ تا ۱۴ ساله چه کسانی در مدرسه حضور دارند که می‌توانند به علت تحصیل جهشی در دوره دوم متوسطه باشند؟ یا به علت تاخیر و بازماندگی در دوره ابتدایی مشغول باشند؟ و فقط دوره اول متوسطه را در برنمی گیرد.

به گفته وی نرخ پوشش واقعی در دوره متوسطه دوم نیز ۸۲ درصد و نرخ قیمت تور اسپانیا پوشش گروه سنی ۱۵ تا ۱۷ ساله ها ۸۷ درصد است.

وی ضمن اعلام این که امسال شمار مجریان طرح تعالی به ۱۸ هزار و ۵۸۸ مدرسه افزایش می‌یابد گفت: در واقع ۷ هزار مدرسه جدید اضافه می‌شوند. ما تربیت ارزیابان و مشاوران برنامه تعالی را داشتیم و مدیران و کادر آموزشی ۷ هزار مدرسه جدید تحت آموزش قرار می گیرند.

زرافشان با بیان اینکه دانش آموز باید از برنامه های با کیفیت آموزشی برخوردار باشد گفت: این برنامه تور اهواز زمینی ها را برای افزایش کیفیت آموزش شروع کرده ایم و بویژه برای مناطق محروم طرح هایی با مشارکت نهادهای دیگر اعم از طرح جهاد علمی را انجام می دهیم.

وی افزود: دستورالعملی برای استفاده هنرجویان از ظرفیت شهرک های صنعتی آماده شده و امیدواریم یادگیری در محیط واقعی کار فراهم شود.

وی ادامه داد: در اجرای این برنامه نقدهایی به برنامه تعالی صورت می گیرد. ما به شکل آزمایشی این برنامه را اجرا کرده بودیم تور ارزان مارماریس و سعی کردیم از تجارب موفق جهانی استفاده و آن را بومی سازی کنیم.

وی با بیان اینکه هدف عملیاتی شماره ۱۹ سند تحول، استقرار نظام کیفیت بخشی در آموزش و پرورش است گفت: ایجاد سازوکار قانونی برای سنجش عملکرد از جمله شروط زیربنایی این امر است.

زرافشان با اشاره به استقرار پایه یازدهم اظهار کرد: نیازسنجی ها برای ایجاد هفت رشته جدید در کاردانش و هفت رشته جدید در فنی و حرفه ای انجام شده است. تور ارزان فرانسه برنامه این ۱۴ رشته آماده شده و امیدواریم برای پاسخگویی به نیازهای جامعه به سیستم اضافه شود.


اخبار مرتبط

 • تمدید قرارداد قرمزها با آپشن بخشش جرایم + «تگزاس» به زودی بر پرده سینماها می‌رود – طرح مذهبی
 • داعش، حمله به ارتش مصر در سینا را پذیرفت + این کهکشانی‌ها بعد از جام‌جهانی در ایران می‌مانند؟ – طرح مذهبی
 • رایزنی برای افزایش مستمری بازنشستگان – طرح مذهبی
 • خجسته: به سیف حمله نکردیم! – طرح مذهبی
 • عباس عبدی: نحوه کناره‎گیری نجفی اشتباه بود – طرح مذهبی
 • بیژن امکانیان به «پدر» پیوست – طرح مذهبی
 • خلبان، مقصر سانحه هوایی تهران – یاسوج است – طرح مذهبی
 • رنگ لباس تراکتورسازی و الاهلی عربستان + پلیس: اراذل و اوباش برای روز طبیعت توجیه شدند – طرح مذهبی
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *